Jak drogie jest życie z psami?

Wydaje mi się, że wcale nie wydaję tak dużo na psy. Ale faktem jest, że wydaję na nie więcej, niż na siebie samą. Poniżej przedstawiam ile mniej więcej wychodzi utrzymanie moich 5 psów: 3 bordery o wadze 13-16kg (w wieku od roku do 5 lat), trenujące frisbee i/lub pasterstwo, aussie (wykastrowany, 6 lat) o wadze ~27kg i wyżeł (wykastrowany, 11 lat) o wadze ~20kg.

Jeśli myślisz, że wydatek na psa, to największy koszt, jaki przyjdzie Ci zapłacić, wiedz, że jesteś w błędzie. To tylko wierzchołek góry lodowej, trwającej przez następne 15 lat. Szczególnie, jeśli planujesz z psem trenować sport, jeździć na seminaria, zawody.

Wydatki obligatoryjne, stałe

Jedzenie
Koszt karmy dla moich 5 psów rocznie to ok. 2800zł – to jest karma podstawowa, bez wliczania dodatków (co na miesiąc daje 233zł, ale co jest istotne to moje psy ważą w przedziale 13-28kg). Dla psów trenujących, rosnących szczeniaków staram się kupować karmę w przedziale cenowym ok. 10-15zł/kg, dla suki przed ciążą, w trakcie i przy odchowywaniu miotu 13-15zł/kg, dla niepracujących ok. 7zł/kg. Pomocne są zniżki hodowlane w niektórych sklepach ;)

Worki na kupy
w zestawach 5-15zł 4 rolki, pojemnik na worki ok 10zł
Nie mam pojęcia ile worków zużywam, gdyby liczyć 2-3 kupy dziennie x 5 psów, to nawet przy zbieraniu 2 kup do jednego worka dałoby 3×3 = 9 worków NA DZIEŃ. Normalny chciałam napisać, ale człowiek mający po prostu jednego psa ;) zużyłby 3 worki. Jeśli rolka ma 20 worków, to starczałaby u nas na prawie 2 dni, co daje 4 rolki tygodniowo (zaokrąglam do pełnej rozpoczętej rolki), w miesiącu (30 dni) 14 rolek, w roku 165 rolek! Doliczę 2 dodatkowe rolki na różne wypadki. Sprzątając na każdym spacerze kupy po wszystkich psach wydałabym rocznie na worki niecałe 1700zł. Robi wrażenie, prawda? Natomiast nie sprzątam codziennie, raczej okazjonalnie, kiedy jesteśmy w cywilizacji – park, zawody, itd. Na co dzień wychodzimy na kupę i siku do lasu i tam po prostu nie sprzątam po psach. Choć jak policzyłam na potrzeby oszacowania wydatków, roczna liczba kup moich psów trochę mnie przygięła ~5,5 tysiąca.

Wydatki obligatoryjne, okresowe i jednorazowe

Miałam mały problem, jakie akcesoria sklasyfikować jako obligatoryjne, a jakie już nie. Myślę, że każdy ma inne podejście i potrzeby, więc coś, co ja uznam za absolutnie potrzebne, ktoś inny może uznać za zbędne i poradzi sobie bez tego. Niemniej zamieściłam tutaj to, co wydaje mi się potrzebne w życiu z psem; część z tego wyposażenia starcza nawet na całe życie psa, część trzeba po jakimś czasie wymieniać.

Pielęgnacja i akcesoria
Niektóre akcesoria kupuje się raz i wystarczają na całe życie psa. Ale nasze legowiska, obroże z czasem się po prostu zużywają i po kilku latach wymagają wymiany.

  • Szampony: 10-25zł (250-1000ml)
  • Obroże: 20-40zł
  • Smycze: 15-30zł
  • Kagańce: 15zł
  • Posłania: 80-150zł
  • miski metalowe: 15zł
  • szczypce/pęseta do kleszczy: poniżej 10zł

 Ochrona przeciwkleszczowa
Zakraplam psy raz w sezonie, na początku wiosny i nie łapią już później kleszczy. Nie rozumiem tego fenomenu, ale bardzo mnie on cieszy. Krople potrzebuje na 100kg psów ;)

Weterynaryjne

  • szczepienia: wścieklizna 30zł, komplet 80-90zł
  • odrobaczenia 5-8zł/10kg => mam w domu ok. 100kg „psów” czyli jednorazowe odrobaczanie kosztuje 50-80zł; odrobaczam 3-5 razy w roku, co łącznie daje średnio 260zł.

Przypadki: Sza jak była mała dostała antybiotyk na brzydką ranę. Później mieliśmy kilkumiesięczne problemy ze zlokalizowaniem powodu przewlekłych biegunek. Na jej diagnostykę i leczenie wydałam ok. 1000zł -> posiewy, wymazy, badania kału, krwi, testy na wirusówki, na enzymy trzustkowe, pasożyty, bakterie, grzyby, pierwotniaki. Do tego specjalistyczne karmy dla jelitowców i alergików, preparaty na odrobaczenie, na biegunkę, itd. Inne wypadki, np. rozcięcie na spacerze łapy czy pogryzienie (miałam już fafel Bustera do szycia po ścięciu z innym psem) – uśpienie do zabiegu i zszycie np. łapy to koszt 100-150zł.

Dodatkowe

Frisbee
Dyski przeważnie starczają na 0,5-3 sezony w zależności od modelu, ale mogę powiedzieć, że średnio rocznie wydaję 300zł na wymianę dysków.

Zabawki
W zależności od kaprysu – czasem przez bardzo długi czas nic nie wydaję, a czasem nakupuję zabawek za 100zł. Na oko niech to będzie 100-300zł rocznie. W zeszłym roku wydałam na psie zabawki (chyba) do 200zł, w tym już niecałe 150zł. W poprzednich latach nie znalazłam nic w historii zamówień i prawdopodobnie kupowałam tylko piłki hoko w ramach uzupełnienia zapasów. Piłki niestety nam się gubią i niszczą od wody, piasku. Korba i Buster nie zniszczyli żadnej zabawki, Logan niszczył wszystko – więc jemu zabawek nie kupowałam, wiedząc, że ich żywot i tak zaraz się zakończy. Sza i Bree zaczęły niszczyć zabawki i związku z tym od zeszłego roku uzupełniamy zapasy i pozwoliłam sobie na kilka droższych zabawek licząc, że może wśród nich znajdzie się jakaś bardziej odporna. Niestety ciągle szukamy ;)

zabawki

Zawody
Średnio liczę wyjazd na zawody dla 2 osób samochodem w przedziale 350-650zł, głównie w zależności od odległości=kosztów paliwa i liczby startujących psów

Seminaria
Koszty w zależności od prowadzącego, dyscypliny i liczby dni kosztują od 200zł w górę (do 1000zł a nawet wyżej). Koszt zeszłorocznych seminariów frisbee łącznie coś ponad 1200zł (LADC i obóz z Shaunem Hirai) i pasterskiego 400zł (1 dzień z Mike’m van der Most). W tym roku planuję tylko seminaria pasterskie, 1 lub 2 dni w zależności od możliwości finansowych. Tak jak w zeszłym roku koszt będzie podobny, ~400zł za 1 dzień.

ZKwP
składka roczna 70zł, rejestracja psa 20zł, wyrobienie rodowodu/nostryfikacja 50zł, wyrobienie książeczki pracy 15zł, wystawy po 100-130zł

Prześwietlenia stawów
Ceny zaczynają się od 50zł za zdjęcie, ale nie warto iść do byle kogo i oszczędzać, bo może się okazać, że np. zdjęcie nie nadaje się do oceny – pies jest źle ustawiony, ma przekrzywioną miednicę, nie ma wszystkich kości, które powinny być widoczne.

Akcesoria

  • maszynka do strzyżenia: 60zł-70zł
  • maty do samochodu: 40-50zł
  • kocyki polarowe: 5-10zł
  • krzesełka na zawody: 40zł/szt.
  • Szelki: 70zł
  • Klatki: 100-260zł
  • sprzęt rehabilitacyjny do ćwiczeń: 25+30zł

 pod1

Nie chcę robić podliczeń na koniec i się załamywać, więc jeśli jesteście ciekawi, ile to wszystko wychodzi łącznie, policzcie sami ;)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s