Jakie frisbee dla psa? (cz1)

Dyski to zdecydowanie mój ulubiony temat ;) Frisbee to jedna z najbardziej wszechstronnych psich zabawek: można się nim przeciągać, można je rzucać do wody, pies może je gonić, łapać, skakać, aportować… Ale może służyć nie tylko jako zabawka, oto kilka przykładowych zastosowań z naszego doświadczenia: jako miska dla psa na wyjeździe, kiedy zwykła miska zabierze objętościowo więcej miejsca w plecaku, frisbee może służyć jako poddupnik do przycupnięcia na trawie, dyskiem można się zasłonić przed słońcem i przed deszczem (trochę bo trochę, ale zawsze lepiej, trochę, niż wcale), można nim nawet… otworzyć piwo ;)

Większość osób na początku swojej dogfrisbiarskiej drogi zadaje sobie takie pytanie, jakie frisbee będzie dobre dla mojego psa, jaki dysk wybrać? Jaki dysk to temat rzeka. Każdy zawodnik ma swoje preferencje i zdanie co do tego, który dysk jest najlepszy i zasadniczo niemożliwością jest powiedzieć, że jakiś jeden dysk jest na tyle uniwersalny, aby idealnie sprawdzać się w każdych warunkach i przy każdym psie.

Tyle słowem wstępu, poniżej spróbuję przybliżyć temat wyboru odpowiedniego dysku; czerpiąc z wiedzy zdobytej podczas seminariów z czołowymi (polskimi, europejskimi, światowymi) zawodnikami, z wiedzy sędziów oraz własnego skromnego doświadczenia z psami (rzucam od 6 lat, startuję od 5, trenuję z 3 moimi psami). W tym wpisie omówione zostaną rodzaje dysków, w drugiej części dobór koloru frisbee i dysku na pogodę i niepogodę, dobór frisbee na zawody, dyski podczas treningu psa.

No to zaczynamy! Przedstawię poniżej te dyski, które są najczęściej używane przez polskich zawodników.

rodzaje dysków

RODZAJE DYSKÓW

NAJPOPULARNIEJSZE: HERO XTRA vs FASTBACK FLEX (oficjalny dysk zawodów DCDC)

średnica: Hero Xtra 23,5cm; Fastback Flex 24cm
waga: Hero Xtra 105g; Fastback Flex 110g

opisy:

♦ Hero Xtra

Wytrzymały model dysku.
Doskonały zarówno dla początkujących do nauki frisbee jak i zaawansowanych zawodników.
Specjalny dodatek do tworzywa, z którego jest wykonany dysk, zapewnia lepsze przyleganie do ręki, zwłaszcza w trakcie mokrych warunków pogodowych.
Dysk Hero Xtra 235 jest bardziej wytrzymały niż podstawowe dyski Hero, np. Hero Air 235, przy zachowaniu zbliżonych parametrów lotu i wagi.

źródło: whippy.pl

Hero Xtra „dzieli się” na 2 rodzaje: Xtra FreestyleXtra Distance.

♦ Fastback Flex

Fastback, to legendarny dysk dla psa Wham-O, a FLEX, to jego elastyczniejsza wersja. Doskonale lata, świetnie „zawisa” w powietrzu dając psu czas na schwytanie dysku. Flex Fastback jest oficjalnym dyskiem zawodów Dog Chow Disc Cup. Idealnie nadaje się zarówno do nauki technik rzutowych jak i do pierwszych prób z psem.
Świetnie sprawuje się w niskich temperaturach.
Jest to również stosunkowo „wolny” dysk, co znakomicie ułatwia doścignięcie go przez psa. Oczywiście opanowanie techniki rzutowej pozwoli na osiąganie tym dyskiem z łatwością odległości kilkudziesięciometrowych.

źródło: dogfrisbee.pl

Hero Xtra jest dyskiem średnio wytrzymałym, stanowiącym kompromis między ceną, a wytrzymałością. Zawodnicy w Polsce (często też w Europie) najczęściej wybierają do startów właśnie Hero Xtra oraz Fastback Flex, czyli po prostu oficjalny dysk zawodów Dog Chow Disc Cup.

Czego nie znajdziecie w opisach?

Xtra bardzo dużo wybacza początkującym, łatwiej nim rzucać, niż tzw. „dog chowem”. Za to jeśli nauczysz się dobrze rzucać Flexem/Fastbackiem, powinieneś (przynajmniej teoretycznie) potrafić rzucić poprawnie każdym innym dyskiem. Xtra ma nieco niższy profil = jest bardziej płaski, niż Flex, przez co lata szybciej. Xtra nie ma takich tendencji do zawisania jak Flex i zwykły Fastback; odpowiednio rzucony opada w linii rzutu posuwając się naprzód*. Powierzchnia Xtra Distance jest lekko „ogumiona” co pozwala na pewniejszy chwyt, nawet kiedy dysk jest ośliniony czy rzucamy w deszczu. Jest to przydatne przy konkurencjach dystansowych i wymagających większej odległości, za to przy freestyle Distance’y mogą się sklejać i utrudniać szybkie manewrowanie dyskami. Podczas użytkowania przez psa obu Fastbacków i Hero Freestyle mogą pojawiać się nieprzyjemne dla psa zadziory, kaleczące dziąsła i język. Niektórzy pozbywają się zadziorów przez opalanie lub zeszlifowanie papierem ściernym. Distance natomiast nie mają takich nieprzyjaznych zadziorków, za to „rozklapcają” się pod wpływem użytkowania – dysk robi się pofalowany, naleśnikowaty, rant traci pierwotny kształt i „rozjeżdża się”. Oczywiście czasem mniej, czasem bardziej, im intensywniej pies się szarpie i łapie dyski, tym bardziej Distance przypomina później naleśnik. Distance nie nadają się do niektórych rzutów i tricków, np. skipy przy suchym podłożu, nail delay, roller na dysku.

*Od razu wyjaśnienie: nie biorę tutaj pod uwagę rzucania z bouncem, wyrzutu skierowanego w niebo, rzutu po łuku, dodatkowych czynników jak zmieniający się wiatr, nagłe podmuchy i podwiewania, zawiewania.

Zniszczenia:

Hero Xtra Distance (stare modele, bardziej ogumione)

dysk16wgłębienia, wkłucia, niewiele zadziorków

dysk15

dysk14powierzchnia wraz z użytkowaniem staje się nierówna, dysk spłaszcza się, traci kształt i robi się naleśnikowaty

dysk13

dysk9tak wyglądały dyski po kilku (2-4) treningach u Logana (super niszczący)

Hero Xtra przed podziałem na Freestyle i Distance:

dysk18

dysk17w przeciwieństwie do Distance ma zadziorki oprócz wgłębień

Fastback Flex:

dysk27zdjęcia celowo są wykontrastowane tak, aby było widać zniszczenia
po lewej używane przez Korbę (niszczy umiarkowanie) i Szę (nie niszczy dysków),
po prawej głównie przez Szę – oba dyski po kilkunastu treningach głównie toss&fetch; uwaga: tylko sporadycznie przeciągam się dyskami z psami i dosłownie przez krótką chwilę

dysk25po lewej obecność zadziorków, dziur, zarysowań;
po prawej głównie wgłębienia i rysy

dysk26

dysk28zadziorki na bardziej zniszczonym dysku

dysk23

dysk24

Fastback:

dysk1po lewej używane przez Korbę (niszczy umiarkowanie) i Szę (nie niszczy dysków),
po prawej głównie przez Szę – oba dyski po pierwszym sezonie użytkowania

dysk5obecność zadziorów/bardziej nieprzyjemne zadziory (nie zadziorki) niż u Hero Xtra

dysk6

dysk4

dysk3

dysk2

dysk7przy mocniejszym chwycie szybko pojawiają się dziury na wylot

dysk8

Fastback, a Fastback Flex – subiektywne różnice w zniszczeniach

Wydaje mi się, że zwykły Fastback ma bardziej nieprzyjemne i szybciej robiące się zadziory. Ponadto potrafi pękać nie tylko w niskich temperaturach. Fastback jest generalnie w moim odczuciu ciut bardziej wytrzymały, o ile nie pęknie od chwytu psa. W Flexa zęby Korby (umiarkowanie niszczącej) wchodzą jak w masło przy pracy z psem blisko człowieka. Przy dystansie łapie delikatniej i mniej zawzięcie. Mniej czasu zajmie jej poszatkowanie i podziurawienie Flexa, niż zwykłego Fastbacka.

Podsumowanie:
Xtra/Fastback
szybszy/wolniejszy
nie zawisa/zawisa
mniejsza średnica/większa średnica
podobna waga
ostrzejszy, niższy rant/wyższy rant

DYSKI WYTRZYMAŁE
Eurablend, Super Hero, Super Star, Super Swirl, Super Sonic, Super Aero, Jawz

Zestawienie:wytrzymalewagi

♦ Eurablend

Najlepszy dostępny dysk o wysokiej odporności na psie kły. Jako jedyny z dysków polimerowych „zawisa” w powietrzu (ma największą średnicę spośród wszystkich „psich” dysków). Doskonale nadaje się zarówno do treningu, jak i na zawody. Szczególnie sprawdza się w Toss & Fetch, łatwiej nim rzucać daleko, potrafi też przy dobrej rotacji wyprostować lot w ostatniej fazie. Świetnie sprawuje się w niskich temperaturach.
Uwaga, dysk jest bardzo szybki! Przy rzutach dystansowych leci ok. 15 – 20% dalej niż zwykły Fastback. Z jednej strony to plus, bo chcemy dalej rzucać, z drugiej strony, dla naszego psa dalekie rzuty Eurablendem będą nie lada wyzwaniem!
Eurablend, to najlepsze spośród najbardziej wytrzymałych dysków dla psa. Stabilny, przewidywalny daleki lot.
Znacznie łatwiej też osiągnąć nim niż lżejszym Fastbackiem upragnioną, 4-punktową strefę.

źródło: dogfrisbee.pl

♦ Super Hero

Super wytrzymały dysk o bardzo dobrych właściwościach lotnych.
Dysk wykonany jest z półprzeźroczystego tworzywa odpornego na przegryzienie, co zapewnia bardzo długi żywot dysku.
Jest to najbardziej wytrzymały model dysku firmy Hero Disc USA.
Model pod względem wytrzymałości porównywalny jest z modelem Jawz (firmy Hyperflite), ale posiada zdecydowanie lepsze parametry lotu.

źródło: whippy.pl

♦ Super Star

Super wytrzymały dysk o bardzo dobrych właściwiściach lotnych.
Dysk wykonany jest, podobnie jak dysk SuperHero, z tworzywa odpornego na przegryzienie, co zapewnia bardzo długi żywot dysku.
Model SuperStar jest bardziej miękki i lżejszy (ok. 5 g) od modelu SuperHero.

źródło: whippy.pl

♦ Super Swirl

Super wytrzymały dysk o bardzo dobrych właściwiściach lotnych.
Dysk wykonany jest, podobnie jak dysk SuperHero, z tworzywa odpornego na przegryzienie, co zapewnia bardzo długi żywot dysku.
Model SuperSwirl Bottom Dye jest bardziej miękki i lżejszy (ok. 5 g) od modelu SuperHero.
Innowacyjny dysk, posiadający niepowtarzalny i indywidualny, ręcznie wykonany wzór na spodniej stronie dysku.
Taki wzór, w połączeniu z obrotem dysku w trakcie lotu, zapewnia doskonałą widoczność dla psa niezależnie od tła na jakim się znajduje.

źródło: whippy.pl

♦ Super Sonic

Super wytrzymały dysk o bardzo dobrych właściwiściach lotnych.
Jest to mniejsza i lżejsza wersja modelu Hero SuperStar.
Wykonany jest z wytrzymałego i odpornego na przegryzienia materiału.
Ze względu na jego rozmiar można bawić się nim zarówno z małym jak i dużym psem.
Występuje w dwóch odmianach:.
Taffy – materiał taki jak Superstar
K-9 Candy – materiał taki jak SuperHero

źródło: whippy.pl

♦ Super Aero

Super Aero K9Candy (1. generacja)
Wykonany ze specjalnej formuły plastiku, Super Aero to dysk o wzmocnionej wytrzymałości, ważący poniżej 110g.
Wyobraź sobie dysk o właściwościach lotnych Hero Air i wytrzymałości Super Hero!

źródło: herodiscusa.com

♦ Jawz (standardowy)

Dysk Hyperflite Jawz jest najmocniejszym i najlepiej latającym dyskiem odpornym na przegryzienie jaki jest dostępny. Opiera się psim zębom w stopniu lepszym niż jakikolwiek inny dysk. Oczywiście mówimy tu o sytuacjach związanych z frisbee a nie o stosowaniu jako zabawki do żucia :).

źródło: p1es.pl

Inne rodzaje Jawz: Hyperflex (bardziej elastyczny, mniej wytrzymały), Lite (lżejszy, jeszcze bardziej elastyczny, jeszcze mniej wytrzymały), X-Comp (najsztywniejszy, mniej wytrzymały)

 

Temat wytrzymałych dysków jest mi bardzo bliski ;) Ze względu na Logana, który masakruje dyski, musiałam znaleźć jakieś dobre (finansowo) wyjście z tej sytuacji. Dyski kosztują, a pieniądze nie leżą na ulicy, więc chcąc obojętnie czy ćwiczyć rekreacyjnie, czy zawodniczo, trzeba znaleźć najlepszy możliwy dla nas i psa kompromis między ceną, a wytrzymałością dysku.

Z wyżej wymienionych wytrzymałych dysków miałam najwięcej styczności z dyskami Eurablend, Super Aero, Super Sonic. Trochę mniej z Super Star’em, za to Super Hero i Jawz rzucałam raptem kilka razy.
Eurablend – pomimo swojej wagi jest najlepiej latającym z dysków polimerowych. Zawdzięcza to większej niż u reszty średnicy. Moim zdaniem lata bardzo zacnie, ale trzeba przyzwyczaić się do jego wagi. Dzięki tej wadze jest bardziej „odporny” na wiatr. Jest to dość śliski dysk, przez co stosunkowo łatwo rzucać nim skipy, robić rollery na drugim dysku czy kręcić go na palcu. Nie polecam tego dysku na początek czy do nauki rzutów – później ciężko przestawić się na rzucanie lekkim dyskiem. Te najbardziej wytrzymałe, ciężkie traktujmy naprawdę jako ostateczność. Mocno ośliniony czy mokry od deszczu/rosy Eurablend stosunkowo łatwo potrafi niekontrolowanie uciec z ręki, takie same trudności może sprawić psu podczas łapania – co może skutkować utratą potencjalnych punktów na zawodach. Eurablend nie jest niezniszczalny, ale potrafi wytrzymać kilka sezonów w całkiem dobrym stanie. Stare Eurablendy były dość sztywne, moje mają już kilka lat i z upływem czasu jeszcze bardziej twardnieją. Eurablendy nowszej generacji są bardziej giętkie i mniej wytrzymałe niż te stare.
Super Aero – przez kilka miesięcy to był mój dysk idealny. Lekki, wytrzymały, jego latanie przyrównałabym bardziej do Flexa niż do Hero Xtra (przez producenta porównywany jest do Hero Air, ale tymi dyskami rzucałam 5 lat temu i nie pamiętam, czy były one tak samo elastyczne i czy latają podobnie do Super Aero). Wielu zawodników wręcz nienawidzi tych dysków. Zgodzę się, że rzuca się nimi inaczej. Są giętkie, elastyczne i „naleśnikowate”. Ale jak już trochę się nimi porzuca i znajdzie na nie sposób, moim zdaniem latają wtedy podobnie jak Flex. Przez kilka miesięcy byłam nimi naprawdę zauroczona, dzięki ich elastyczności znakomicie nadają się do szarpania z psem, na początku nie zostawały w nich dziury ani ślady po zębach. Z upływem czasu niestety zaczęły się pojawiać przegryzione ranty, delikatne zadziorki (ale miękkie). Z jeszcze większym upływem czasu, na następny sezon dyski przestały być dla mnie takie super – stały się po prostu naleśnikami, którymi ciężko było dobrze wykonać jakikolwiek rzut, żeby dysk nie falował w trakcie lotu. Może jest to kwestia intensywności użytkowania. Dla psów, które są bardzo delikatne i nie są przekonane co do twardszych dysków Super Aero mogłoby być idealnym rozwiązaniem, przynajmniej na początek.
Super Star – ten dysk wydawał mi się kiedyś dobrym rozwiązaniem, kiedy kilka lat temu „macałam” go na zawodach AWI. Miał taką jakby „opruszoną” fakturę, wydawał się całkiem przyjemny w dotyku i nie tak ciężki. Nowe Super Star’y, którymi rzucałam w ciągu ostatnich 2 sezonów są inne, niż ten pierwszy – są dużo bardziej śliskie i ostre, a psy po kilku rzutach wracają z pozacinanym językiem. I to nie są przygryzienia od zębów, dysk jest tak ostry w dotyku. Super Star jest dość giętki, co utrudnia nim wykonywanie niektórych rzutów i trików.
Jawz
– nie wiem, jak ludzie tym rzucają. Nie mam pojęcia, jak udaje im się to na freestyle’u i wielki szacun za taką umiejętność. Ale czy warto dla psa, aby właściciel taką umiejętność posiadał i używał akurat tych dysków? Pierwsze i w zasadzie jedyne, co przywodzi mi na myśl Jawz to: cegła. Ewentualnie kłoda czy kowadło. Być może, że coś poprawiło się u kolejnych wersji Jawz’a, ale ciężko i tak oprzeć się wrażeniu, że rzucanie tym dyskiem bardziej przypomina rzut cegłą.
Super Hero – pamiętam tylko, że jest ciężki, ale lata! w przeciwieństwie do Jawz’a, ale nie tak dobrze, jak Eurablend.
Na koniec Super Sonic – dysk do zadań specjalnych :) Tzw. dysk na longa. Dysk do pokonywania dystansowych barier. Dzięki najniższemu rantowi, mniejszej średnicy i większej wadze od standardowych dysków, znacznie szybciej szybuje i ma szansę dolecieć dalej, niż standardowy dysk. Bardzo pomocny dla osób, którym trochę brakuje, aby osiągnąć 4. strefę Fastbackiem czy Xtrasem. Dla mnie rzuca się nim inaczej, niż innymi dyskami i trzeba się do tego przyzwyczaić czy opanować technikę rzucania Sonikiem. Wytrzymałość tego dysku uplasowałabym gdzieś w okolicach Super Star, ale szczerze mówiąc, nie ta jego właściwość jest często najbardziej ceniona przy wyborze tego dysku do rzucania (dystansu) ;)

Zniszczenia:

Eurablend (starsza wersja):

dysk10dysk używany przez mojego największego niszczyciela przez 3-4 sezony
jak widać na zdjęciu zupełnie stracił nadruk i jest prawie całkiem przezroczysty i sztywniejszy, niż początkowo

dysk12tak wyglądają zniszczenia i wyszczerbienia na rancie po 3-4 sezonach

dysk11nie jest to dysk niezniszczalny i jeśli rant pęknie, to niestety dysk jest już u kresu swojego życia (przy szarpaniu zacznie się „drzeć” na pół)

Eurablend (nowa wersja):

dysk35dysk w trakcie swojego pierwszego sezonu, używany przez psa lubiącego robić z frisbee naleśniki

dysk36tak wyglądają zniszczenia na rancie

dysk31

Super Hero:

dysk32dysk w trakcie pierwszego sezonu używania

dysk33

dysk34

Super Aero:

dysk30dysk po 2-3 sezonach używania przez 1 super niszczyciela i 1 umiarkowanie niszczącego psa

dysk29tak samo jak z Eurablendem, przerwanie rantu zapowiada rychły koniec życia dysku; im dłużej dysk żyje (kolejne sezony) tym łatwiej dochodzi do takich uszkodzeń; rant u Super Aero łatwiej przegryźć, niż w innych wytrzymałych dyskach – jest pusty w środku

Super Sonic – w przygotowaniu.

INNE RODZAJE DYSKÓW

W przygotowaniu.

GDZIE KUPIĆ I ILE KOSZTUJĄ?

Gdzie kupić:

 • Sklepy internetowe, w jakich możesz kupić frisbee w Polsce:
  • dogfrisbee.pl dyski Wham-O: Fastback, Fastback Flex, Eurablend
  • whippy.pl dyski Hero
  • toys4dogs.pl dyski Hero
  • fun4dog.pl dyski Hero
  • karusek.com.pl dyski Hero
  • p1es.pl dyski Hyperflite (Competition Standard, Jawz, FrostBite, itd.)
  • pelna-miska.pl dyski Hyperflite
  • aerobie.com.pl dyski Hyperflite
  • dummik.pl dyski Hyperflite
 • Serwisy aukcyjne: Allegro, eBay, Amazon
 • Fora psie i Facebook ;) czasem ktoś ogłasza, że ma akurat dyski na sprzedaż bądź planuje większe zamówienie.

Ceny dysków:

Podstawowe dyski kosztują 10-20zł
Średnio wytrzymałe 20-40zł
Wytrzymałe 40-60zł

Taniej wychodzi zakup tzw. blemów – dysków z nieprawidłowym nadrukiem. Warto szukać okazji i promocji ;)

Część druga tutaj.

4 uwagi do wpisu “Jakie frisbee dla psa? (cz1)

 1. Bardzo pomocny wpis! Przymierzałam się do kupienia pierwszego konkretnego dysku po kupnie naleśnika Trixie na próbę. Potrzebowałam znaleźć MEGA odporny dysk dla totalnego niszczyciela. Opis dysków bardzo mi się przydał, zaraz po przeanalizowaniu byłam pewna i zamówiłam dyski Eurablend. ;D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s