Jak dobrać frisbee dla psa? (cz2)

W pierwszej części omówione były rodzaje dysków, w drugiej dobór koloru frisbee i dysku na pogodę i niepogodę, dobór frisbee na zawody, dyski podczas treningu psa.

No to zaczynamy!

kolor

Dysk na lato, zimę, deszcz, wiatr i słońce, czyli
JAK DOBRAĆ DYSK DO POGODY I PORY ROKU?

Planując trening czy zakup dysków warto mieć na uwadze porę roku. Zimą część modeli staje się twardych pod wpływem temperatury, pęka przy chwytaniu (np. zwykły Fastback). Niektóre są na tyle elastyczne, że również zimą nadają się do treningu z psem. Z powodzeniem przy niskich temperaturach można rzucać Flexy, Hero Xtra, Super Aero. Eurablend (stara wersja) w moim przypadku zimą robił się twardy jak kamień i Logan bardzo niechętnie go łapał. Łapał i od razu wypluwał, udawał, że łapie, odbijał zębami. Miałam później trochę odkręcania, a przecież nie o to chodzi, aby zrazić psa i tworzyć niepotrzebne problemy.

W sezonie elastyczność dysku nie jest już tak istotna, większe znaczenie ma waga dysku i stabilność lotu przy większych wiatrach, lepkość i pewny chwyt podczas rzucania w deszczu. Moja Korba ma ogromny problem z łapaniem Eurablendów w deszczu, są wtedy zbyt śliskie dla niej i ma dużo większe skłonności do odbicia dysku w deszczu, niż kiedy jest sucho. Pomijam samo rzucanie – mokrym od wody i śliny dyskiem nie rzuca się tak komfortowo, dużo łatwiej wyślizguje się z ręki. Warto na to zwrócić uwagę, żeby niepotrzebnie nie tracić punktów podczas startu. Przy dużym wietrze można sobie ułatwić pracę wybierając cięższy dysk.

JAKI KOLOR FRISBEE?

Kolor dysku nie niesie za sobą wartości tylko dla nas, ale również dla naszych czworonogów. Dlaczego nie powinno się kierować wyłącznie własnymi preferencjami co do koloru? Przede wszystkim, pies widzi kolory inaczej, niż człowiek. Warto naszemu sportowcowi ułatwiać zadania, a nie je utrudniać ledwo kolorem dysku ledwo odróżnialnym od koloru np. nieba. Przestrzegam też przed wyborem dysków przejrzystych i półprzejrzystych, które szczególnie pod słońce mogą być słabo widoczne dla psów. Niektórzy zawodnicy naklejają na dyski naklejki, rysują wzorki, co wzmacnia widoczność dysku dla psa.

vision2źródło: drsophiayin.com

zawody2

WYBÓR DYSKU NA ZAWODY

Przede wszystkim!!!

Nie eksperymentuj na zawodach, to nie czas na testy i wypróbowanie nowego (modelu) dysku. Podczas zawodów używaj dysków, które pies zna, którymi rzucasz mu na treningach. Jeśli na co dzień będziesz rzucać dyskiem zawisającym, a na zawodach postanowisz rzucać innym i odwrotnie, pies może być skonfundowany i nie łapać tak, jak zazwyczaj. A podstawę dobrego wyniku we freestyle stanowi skuteczność, bez niej nie ma szans na wysoką punktację.

JAKIE DYSKI DO KONKURENCJI FREESTYLE?

Maksymalna dopuszczona liczba dysków w konkurencjach freestyle’owych w zależności od organizacji i regulaminu (tego samego modelu, za każdy dodatkowy dysk przewidziana kara punktowa):
USDDN: 10
UFO: 7
AWI&FDDO: 9
SKYHOUNDZ: 5

Jaki rodzaj dysków wybrać na freestyle? Wszystko zależy od tego, co chcesz z psem wykonać na tym freestylu, jak pies zachowuje się pod wpływem Twojego stresu, w jakim stopniu niszczy dyski, jakie rzuty i tricki rzutowe wykonujesz. Jeśli masz 100% pewności, że chcesz na swoim starcie zaprezentować skipy, lepiej nie wybieraj dysków z ogumieniem. Ważne, żeby dyski były w prawie nienaruszonym stanie na Twój występ (bez zadziorów, czyste i suche), żeby dobrze Ci się nimi rzucało i jak wspomniałam wyżej – zawody to nie miejsce na testy nowych modeli dysków. Pies trenowany tylko na zawisających dyskach będzie miał problem na zawodach z uciekającymi i odwrotnie. Ogumione dyski też mają tendencje do sklejania się, nie da się na nich sprawnie wykonać niektórych tricków, np roller na drugim dysku, skipy, nail delay (dysk kręcony na palcu). Wielu zawodników jednak używa Hero Xtra podczas freestylu, więc wszystko jest tu kwestią bardzo indywidualną. Są psy, które lubią składać dysk w naleśnik – wtedy lepiej nie wybierać na freestyle tych modeli, które są zbyt giętkie i elastyczne. Inne psy masakrują dysk przy pierwszym chwycie – wtedy nie warto moim zdaniem rozważać rzucania Fastbackami/Flexami, żeby przypadkowo nie ryzykować rzutu zepsutym dyskiem.

JAKIE DYSKI DO KONKURENCJI DYSTANSOWYCH?

Najważniejsze: niezniszczone! Taki dysk poszybuje dalej i pewniej.

Rodzajów konkurencji dystansowych jest kilka i na potrzeby tego wpisu do tego worka wrzucam też oprócz Long Distance i Toss&Fetch także Time Trial. Na Time Trialu liczy się czas, więc nie traciłabym go na zawisające dyski. Przy konkurencjach wymagających większych odległości to już kwestia przyzwyczajeń psa i techniki rzucania – odległość możemy poprawić Super Sonikiem, ale pies musi być wcześniej nauczony biegania za tym dyskiem.

A JAKIE DYSKI NA TRENINGI?

Te same, jakimi zamierzasz rzucać na zawodach.

 

treningpsa

DYSK, A TRENING PSA

JAKI DYSK NA POCZĄTEK?

Nie ma potrzeby dobrze zmotywowanego psa, nauczonego zabawy różnymi zabawkami przyuczać do innych dysków, niż docelowe, czyli gumowych, nylonowych, super miękkich, dla szczeniaków, itp. Żaden z moich psów nie miał problemów z zaakceptowaniem i pokochaniem tego plastiku. Jeśli Twój pies zna różne zabawki, jest zmotywowany i lubi zabawę z Tobą, śmiało możesz zacząć z nim od standardowych dysków.

Jeśli pies nie jest wystarczająco zmotywowany, nie decydowałabym się w ogóle na używanie frisbee w tym celu, żeby nie narobić sobie ewentualnych szkód. Motywację lepiej budować na szarpaku i stopniowo włączać zabawki o innym kształcie, twardości i fakturze.

Są psy bardzo delikatne i jedyne co z własnego doświadczenia bym poleciła takim psom na początek zabawy z frisbee to Super Aero. Jest miękkie, ma miłą, delikatną fakturę, jest lekkie, giętkie, nadaje się zarówno do szarpania jak i rzucania, jest wytrzymałe i na jakiś czas szarpania na pewno starczy.

CZEMU PIES NIE ŁAPIE?

Czasem tak się dzieje, że już niby rzucamy poprawnie, dysk leci ładnie, stabilnie, nie kolebie się ani nie ucieka w żadną stronę, a pies mimo to nie łapie. Dlaczego? Powodów może być co najmniej kilka, ale omówię tylko te związane z rzucaniem (pominę kwestie dotyczące zdrowia, braku motywacji, nieprawidłowej nauki czy złych nawyków):

 1. Dysk/rzut nie jest dostosowany do danego psa
  • dysk leci za szybko dla psa => prosty, uciekający dysk
  • dysk leci za wolno dla psa => pies wpada w dysk, podbiega pod niego i odbija od spodu
  • pies nie łapie dysków lecących po delikatnym łuku, skręcających w lewo lub w prawo
 2. Pies nie potrafi wymierzyć kroków do złapania/wyskoku
 3. Pies nie obserwuje toru lotu dysku, gubi dysk z oczu

JAK RZUCAĆ, ŻEBY PIES ŁAPAŁ?

Jednym ze sposobów może być po prostu zmiana dysku, dobór odpowiedniejszego dysku dla danego psa. U moich psów dla wpadających w dyski i nie potrafiących wyczekać i wyskoczyć wybieram uciekające dyski (np. Hero Xtra, Super Sonic), dla psów, które wybijają się w górę jak sprężyna wybieram zawisające dyski (np. Fastback). Loganowi, który nie podnosi pupy i wolno biegnie rzucam dyski z bouncem. Korbie nie mogę – ona stanie pod dyskiem, będzie czekać i nie będę miała gwarancji, że uda się jej złapać, że nie odbije zębami. Wnikliwa obserwacja psa, pod jakim kątem dobiega do dysku, czy zwalnia, czy nie, czy potrafi łapać dysku z boku, czy tylko na wprost, może naprawdę pomóc nam w wyborze lepszego dysku, abyśmy my mogli pomóc w łatwy sposób naszemu psu (pomijam poprawę techniki rzucania).

PRZYGOTOWANIE PSA

Dużo osób skupia się na swojej technice rzutowej i zapomina o tym, aby nauczyć psa łapać nie tylko te idealne rzuty, ale wszelkie możliwe, jakie mogą się zdarzyć w przeróżnych warunkach. Znam psy, które były uczone dysku rzuconego wyłącznie ze spinem w prawo i nie potrafiły łapać dysków ze spinem w lewo. Mam psa, który nie umie łapać dysku ze swojej lewej strony. Aby ułatwić psu zadanie na zawodach, warto przerobić z psem wcześniej wszystkie potencjalne sytuacje. Na co warto zwrócić uwagę? Że dyski skręcają w lewo lub w prawo, opadają pod różnym kątem, zawisają i lecą bez zawisania, są ścinane, podwiane czy rzucone za bardzo w niebo mogą się „zsuwać” i cofać, mogą spadać z wysoka i lecieć bardzo nisko. Wszystkie te sytuacje i jeszcze inne, jakie przyjdą Wam do głowy warto przećwiczyć na treningach i nauczyć psa radzenia sobie z każdą sytuacją, przygotowując w ten sposób psa maksymalizujecie jego szanse na złapanie większości/wszystkich rzutów podczas zawodów.

Pierwsza część tutaj.

8 uwag do wpisu “Jak dobrać frisbee dla psa? (cz2)

 1. Z tego co wiem, Eurablend jest jednym z tych frizbiaczy, które wyginają się podczas szarpania, tak? Zastanawiam się nad jego zakupem, a mój dyskożer nie lubi sztywnych dysków;)

   • Mamy jednego Aero i chyba rzeczywiście jest dla nas idealny;). Muszę poskromić moją chętkę na wypróbowanie Eurablendów, bo mam małego, powolnego psa😋, raczej nie byłby to najlepszy wybór. Trzeba się zaczaić na blemy Hero, no i nauczyć się rzucać tym modelem:). Dzięki!

  • Dla małego psa to może być problem głównie problem wagi, bo Eurablend to kolejne dodatkowe gramy. Ale da się go rzucić tak, żeby wolny pies zdążył dobiec :) pozdrawiam :)

 2. Uuu… to mój apetyt na Euraska znowu rośnie… Szkoda by było nie spróbować. Poćwirek z wagą powinien dać radę, raczej to mu aż tak nie przeszkadza. A ja nie umiem SuperAero rzucać – leci mi… źle;) i piesiasty nie ma szans tego złapać – np. Hero Xtra rzuca mi się lepiej, ale odpada ze względu na niechęć stworka do szarpania się nim – można powiedzieć, że go w zęby kole, szczególnie, że łatwo łapie zadziory. Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas:)

 3. Witam,
  Potrzebuję porady, mam sznaucera olbrzyma, który kocha bawić się frisbee. chciałabym teraz się z nim bawić, lecz potrzebuję kupić nowę na taką pogodę wytrzymałe ale i miękkie. My nie chodzimy na zawody a czysty rekreacyjnie się tak bawimy. Jakie frisbee powinnam wybrać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s