Test Chuckit FireFly Led Ball

Pierwszy test z serii Lotnikowo poleca! ;)

Natknęłam się na porównanie świecących piłek Chuckit na blogu Hebana i początkowo miałam mieszane odczucia co do takiej piłki. Ale jakiś czas później wyszliśmy z moim ukochanym porzucać psom piłkę i… uznaliśmy, że jednak przydałaby się taka świecąca, bo zarówno my jak i psy mieliśmy problemy z lokalizacją piłki, kiedy zrobiło się już ciemnawo. Decyzja podjęta, zamawiam świecącą piłkę. Jako, że jestem leniuchem i zapominalcem, postanowiłam zainwestować w 2x droższą piłkę Chuckit z ledami. Gdzie ja będę naświetlać tą piłkę i o tym pamiętać? Zwykle wyjście z psami jest na tyle spontaniczne, że musiałabym nosić ze sobą latarkę albo cały czas trzymać piłkę pod lampką, żeby była gotowa na akcję wychodzimy z psami. Poza tym skusiła mnie jej opisywana „fotogeniczność”.

Po pierwszych rzutach piłki stwierdziłam, że to absolutny must have dla wszystkich piłkomaniaków na zimowe wieczory, a przy tym ta piłka sprawia mi tyle samo albo nawet więcej frajdy swoim świeceniem, co moim psom. W naszym klimacie przez pół roku popołudniami jest ciemno, a taka piłka stwarza ogromne możliwości dzięki ledom – możemy z nią wyjść kiedy chcemy, nie trzeba pamiętać o żadnym naświetlaniu i przygotowywaniu piłki do użycia, po prostu piłkę wyciąga się z kieszeni, włącza i już można rzucać. Zdaje sobie sprawę, że piłka z ledami może być postrzegana jako jedna z wyjątkowych fanaberii nawet wśród innych psiarzy, ale naprawdę jest warta wydanych na nią pieniędzy – stwarza dodatkowe możliwości zabawy po zmroku, kiedy tych krótkich i ciemnych dni w roku mamy połowę, jeśli nie większość. Ile razy byliście na spacerze z psem i zgubiliście piłkę, bo było już za ciemno, żeby ją odszukać? Czasem pies wyratuje, ale czasem nawet pies zawiedzie i piłki znajduje się po długim czasie, albo już się wcale nie znajdzie.

Piłka naprawdę świeci tak mocno, jak na poniższych zdjęciach:

ledw świetle dziennym

led6w świetle żarówki

led5po zmroku

Podstawowe info:

Piłka jest dostępna tylko w rozmiarze M – 6,5cm średnicy. Ze względu na swoją „zawartość” jest dość ciężka (ok. 120g), ale nie na tyle, aby utrudniać psom średniej wielkości złapanie jej w pysk. Nie ma się też poczucia, że rzuca się psu pociskiem, a nie piłką.

W środku znajdują się 2 diody led, baterie 2x3V CR2032 można wymieniać, wszystko znajduje się pod gumową zatyczką, która jest dość mocno umocowana w piłce. Wykonanie ze specjalnego wytrzymałego i plastycznego tworzywa zapewnia piłce elastyczność, odporność na psie zęby oraz wygodny chwyt podczas łapania i noszenia przez psa nawet po oślinieniu.

Piłka podczas świecenia zmienia płynnie kolory: niebieski, zielony, ciepły biały. Mimo ogromnych chęci innych kolorów nie zaobserwowałam, a różnice między nimi nie są duże, bo piłka bardzo jasno świeci – pomijam intensywny kolor czerwony i zielony podczas włączania piłki, o czym za chwilę.

Baterie i instrukcja znajdują się w opakowaniu, ale muszę nadmienić, być może jestem trochę ofiarą losu, ale z opakowania ciężko wyciąga się piłkę. Nie wiadomo jak się za to zabrać, czy rozcinać nożyczkami plastik, czy rozrywać od boku, ale i tak wszystko rekompensuje pierwsze włączenie piłki.

Chuckit FireFly Led Ball jest dostępna m. in. w sklepach zooplus.pl (ok. 60zł) i toys4dogs.pl (ok. 70zł).

Używanie piłki:

Piłka działa w dwóch trybach, aby ją włączyć należy ścisnąć w miejscu zatyczki i po przeciwnej stronie i przytrzymać ok. 2 sek. Pojawi się najpierw czerwone i po chwili zielone światło – przy zwolnieniu nacisku przy podczas świecenia na kolor czerwony piłka wejdzie w tryb demonstracyjny i po chwili sama się wyłączy, przy kolorze zielonym piłka będzie świecić aż do wyłączenia lub 5-minutowego okresu bezczynności. Aby piłkę wyłączyć, należy tak samo ścisnąć ją i poczekać ok. 4 sek. Mi jako dość drobnej kobietce nie jest łatwo tak mocno ścisnąć ręki, ale na wszystko są sposoby, można zrobić z obu dłoni koszyczek i ścisnąć piłę w środku albo pomóc sobie kolanami :P Dzięki temu, że piłka nie włącza się lekko i trwa to określony czas, piłka nie powinna zostać przypadkowo włączona/wyłączona przez psa czy np. w torbie lub kieszeni. Dzięki diodom led piłka nie wymaga żadnego przygotowania i jest gotowa do użytku przez cały czas, co jest jej największym plusem w moich oczach.

Piłka nie nadaje się do memłania, żucia, gryzienia podczas samodzielnej zabawy. Delikatne memłanie przy aporcie piłki jej nie szkodzi w naszym przypadku, ale przy psie który naprawdę intensywnie podgryza piłki w trakcie przynoszenia zastanowiłabym się dwa razy, czy to na pewno będzie dobra inwestycja.

Przy naprawdę mocnym pier**lnięciu piłką o twardą nawierzchnię może wyskoczyć zawleczka wraz z mechanizmem. Nam raz tak się zdarzyło, że zatyczka wyskoczyła, a Korba przyniosła piłkę pod nogi mojego ukochanego i ze zdziwieniem patrzyła, jak część piłki wypada jej z pyska – mechanizm z ledami doniosła w piłce aż do nas, dzięki czemu mogliśmy sobie poświecić i poszukać zawleczki. Nie było to ekstremalnie trudne, aby umieścić ją z powrotem na miejscu, ale wymagało chwili pokombinowania. Piłka wtedy poleciała bardzo wysoko i bardzo daleko, na płytę boiska, a nie na trawę, gdzie powinna.

Nasze „ledy” przeżyły rzucanie w śniegu i nawet na śniegu troszkę się odbijały, ale to zdecydowanie nie jest piłka, od której można wymagać wysokiego odbicia, co widać na poniższych zdjęciach:

led3

led7

a tak prezentuje się na żywo piłka Chuckit FireFly Led Ball:

Czy konieczna jest wyrzutnia do piłek Chuckit?

Oczywiście firma Chuckit oferuje specjalne wyrzutnie do swoich piłek. Ale u mnie z powodzeniem sprawdzają się wyrzutnie do piłek z biedronki i jakaś zwykła wyrzutnia za kilka-naście złotych do piłek o średnicy 6cm. Chuckit trzeba tam mocniej wcisnąć i mocniej wyrzucić, ale da się i nie uważam, aby było konieczne wyposażać się w te przeznaczone specjalnie dla piłek Chuckit.

Posumowanie:

  • Chuckit to świecąca piłka przeznaczona do zabawy po zmroku
  • Must have! dla wszystkich piłkomaniaków na krótkie zimowe dni
  • Dzięki ledom nie wymaga przygotowania i jest od razu gotowa do użytku
  • Baterie w piłce można wymieniać
  • Nie odbija się wysoko, nie nadaje się do gryzienia ani memłania
  • Świecąc zmienia kolory: niebieski, zielony, ciepły biały
  • Trzeba uważać przy rzucaniu jej na bardzo twardym podłożu – zatyczka może wypadać pod wpływem mocnego uderzenia
  • Piłka dobrze prezentuje się na zdjęciach i filmikach po zmroku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s