Chcesz szczeniaka z mojej hodowli?

Dlaczego uważam, że ten wpis jest ważny? Przede wszystkim jasno określam prawie wszystko, czego wymagam i czego można się spodziewać kontaktując się ze mną w sprawie szczeniaka. Szanuję mój czas i czas osoby zainteresowanej również. Brak akceptacji przedstawionych warunków oznacza, że prawdopodobnie nie dojdziemy do porozumienia; w Polsce i w Europie jest bardzo wiele hodowli i kto szuka, ten na pewno znajdzie coś dla siebie.

A więc…

O czym musisz wiedzieć, chcąc borderka z mojej hodowli?

Nie robię miotów pod kątem wystaw i nie dostaniesz ode mnie taniej szczeniaka niewystawowego (peta).

Przede wszystkim chciałabym, żeby moje szczenięta miały kochające domy bez względu na wszystko, gdzie na pierwszym miejscu stawia się dobro psa, jego bezpieczeństwo, zdrowie, dobre samopoczucie oraz gdzie pies będzie wspaniałym towarzyszem życia codziennego.

Musisz mieć sprecyzowane plany na przyszłość. Powinieneś wiedzieć, co chcesz robić z psem; czy szukasz psa do sportów kynologicznych, pasienia, do czegoś innego.

Chciałabym wiedzieć o Tobie jak najwięcej w kwestii psów, ponieważ nie dam mojego wycackanego szczeniaczka komuś, kogo słabo znam/o kim nic nie wiem i do kogo nie mam zaufania. Zostaniesz zapytany o dotychczasowe doświadczenie z psami i z rasą. Czy miałeś/masz własnego psa, co robisz z psem, jakie masz oczekiwania względem tego jaki powinien być Twój przyszły pies – konkretne cechy.

Musisz mieć świadomość, jakie problemy (behawioralne, zdrowotne) mogą wystąpić u border collie. Jeśli nie wiesz, masz wątpliwości, po prostu zapytaj ;)

Warunek jaki stawiam większości chętnych na moje szczeniaki to wcześniejsze poznanie matki szczeniąt i samodzielna weryfikacja, jaka suka jest w rzeczywistości i czy podobnego psa chciałbyś mieć. Zachęcam też do rozmów z właścicielami moich szczeniąt, oni będą w stanie najwięcej powiedzieć na temat szczeniąt i zadowolenia/niezadowolenia z hodowcy.

Nie bój się ze mną rozmawiać i pytać o cokolwiek, postaram się na wszelkie pytania rzetelnie odpowiedzieć, jeśli moja wiedza na jakiś temat okaże się niewystarczająca, odeślę do lepszego źródła.

Rezerwacja szczenięcia jest ważna w momencie wpłaty depozytu (dopiero wtedy zostaniesz umieszczony na liście oczekujących na dany miot; również przed narodzinami czy przed kryciem). Jeśli w miocie nie urodzi się odpowiednie dla Ciebie szczenię, depozyt przechodzi na następny wybrany przez Ciebie miot lub dokonuję jego zwrotu.

Szczenięta dobieram pod kątem charakteru i predyspozycji do przyszłego właściciela i w porozumieniu z nim.

Z każdym nabywcą podpisuję umowę kupna-sprzedaży dostępną do wcześniejszego wglądu, określającą wszelkie warunki związane ze sprzedażą szczenięcia.

Cena szczenięcia nie podlega negocjacjom. Jeśli cena to Twoje pierwsze/jedyne kryterium wyboru miotu/hodowli, to najlepiej w ogóle zrezygnuj z psa. Utrzymanie psa też kosztuje, często krocie – dobra karma, opieka weterynaryjna, nieprzewidziane sytuacje jak kontuzja, wypadek, choroba, itd, również wyjazdy na zawody, treningi, wystawy, seminaria. Często sam koszt psa to jest nic w porównaniu z tym, jakie koszta są później.

Reproduktorzy dla moich suk są starannie dobierani pod kątem zdrowia, charakteru, budowy, predyspozycji sportowych. Jeśli uznam, że którekolwiek z wymienionych kryteriów nie jest spełnione zarówno od strony psa jak i mojej suki, nie rozmnażam. Nie ma linii idealnych, całkowicie wolnych od chorób i doskonałych pod każdym względem, tak samo, jak nie ma w 100% doskonałych psów. Robię tylko takie mioty, z których sama wzięłabym szczeniaka. Planując miot staram się minimalizować ryzyko wystąpienia u moich szczeniąt wszelkich chorób typowych dla border collie. Szczenięta z moich skojarzeń nigdy nie zachorują na choroby genetyczne CEA, CL, TNS. W przyszłości będę uzupełniać badania o IGS DNA. Rozmnażam psy z HD A lub HD B i z oczami wolnymi od chorób. Wybieram linie możliwie wolne od epilepsji.

W moim domu szczeniaki mają kontakt z innymi psami – moimi i moich znajomych, zabieram je też w miarę możliwości i w ramach socjalizacji na treningi, zawody, seminaria, w różne tłoczne i głośne miejsca. Nie stosuję typowej kwarantanny, ale też nie zabieram psów byle gdzie, tylko w bezpieczne miejsca.

Chcę wiedzieć jak najwięcej o dalszych losach moich szczeniąt – co robią, czy nie chorują, jak rosną. Będziesz mieć obowiązek prześwietlenia w odpowiednim wieku stawów minimum biodrowych i łokciowych wraz z udostępnieniem mi zdjęć rtg w formie elektronicznej. Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ wiedza o zdrowiu i/lub schorzeniach szczeniąt pozwala na mądre kierowanie hodowlą. Sam wynik nie powie mi tyle, co zdjęcie, dlatego chciałabym jako hodowca psa mieć możliwość jego obejrzenia (budowy panewki, kształtu główki kości, budowy/obecności wyrostków) i ewentualnej konsultacji. Będę Cię też prosić regularnie o zdjęcia, filmiki i opisy szczeniaka.

W przypadku wystąpienia sytuacji losowej uniemożliwiającej nabywcy szczenięcia sprawowanie dalszej opieki nad psem zastrzegam sobie jako hodowca prawo jego pierwokupu.

Wyniki badań moich psów i szczeniąt z mojej hodowli są upublicznione na naszej stronie (te negatywne też będą, jeśli się pojawią), losy szczeniąt można śledzić na naszej stronie i fanpage’u na facebook’u, podaję właścicieli i miasto, gdzie mieszkają. Staram się w miarę na bieżąco uzupełniać zdjęcia szczeniąt.

 

Szczenięta opuszczające moją hodowlę:

♦ posiadają metrykę ZKwP uprawniającą do wyrobienia na jej podstawie rodowodu ZKwP zrzeszonego w FCI (w przypadku szczeniąt wyjeżdżających za granicę rodowód eksportowy FCI)
♦ są zachipowane, kilkukrotnie odrobaczone i stosownie do wieku zaszczepione
♦ dobrze zsocjalizowane z otoczeniem, ale właściciel powinien socjalizację kontynuować w swoim domu
♦ są poddane wczesnej stymulacji neurologicznej, o której można poczytać więcej m. in. na stronie COAPE Polska
♦ są wydawane zdrowe, najchętniej w wieku 7 tygodni – uważam, że to najlepszy socjalizacyjnie czas na zmianę domu
♦ do nowego domu dostają wyprawkę zawierającą m. in. karmę na pierwsze dni, którą szczenięta jadły w hodowli, podkłady higieniczne na drogę, obróżkę i smycz, zabawki

 

Jak wygląda u mnie socjalizacja szczeniąt?

Ogromną wagę przywiązuję do prawidłowej socjalizacji szczeniąt. Wszystkie szczeniaki traktuję i „robię” tak, jak dla siebie samej. Staram się najlepiej jak potrafię zapewnić wszystkim najlepszy możliwy start w życie w nowym domu. Szczenięta mają dostęp do ogródka w zależności od pory roku i pogody. Ogród graniczy z lasem, do centrum miasta mamy 10 minut, a w najbliższej okolicy panuje umiarkowany ruch. Szczenięta są wystawiane na działanie różnorodnych bodźców. Od narodzin są też poddawane wczesnej stymulacji neurologicznej. Ogromnie ważne jest dla mnie, aby szczenięta miały jak najwięcej pozytywnych i neutralnych doświadczeń, staram się za wszelką cenę nie dopuszczać do negatywnych. Codziennie szczeniaki są brane na ręce kilkukrotnie, noszone i miziane przez różne osoby. Są zapoznane z różnymi zabawkami, przeważnie w wieku 5-6 tygodni zaczynam się z nimi bawić – z wszystkimi naraz i z każdym z osobna. W nowe dla nich miejsca szczenięta są zabierane grupowo i pojedynczo. Kojec ze szczeniętami jest usytuowany w miejscu, w którym spędzam najwięcej czasu, żeby mieć je cały czas „pod ręką”. Szczeniaki poznają różnorodne dźwięki, zapachy, powierzchnie, pokarmy, zabawki, ludzi, psy i inne zwierzęta. Uczestniczą w naszym codziennym domowym życiu; poznają odgłosy zmywarki, czajnika, telewizora, odkurzacza, spadających pokrywek i szczęku sztućców. Są zapoznawane z wanną, prysznicem, weterynarzem, jazdą samochodem lub autobusem, ruchem ulicznym, takimi przedmiotami jak parasol czy balony. Od początku szczenięta są przyuczane do klatki/kennela i zostawania samemu (oczywiście szczeniaki razem, ale bez innych psów i ludzi).

 

Na wszelkie pytania dotyczące moich suk i planowanych skojarzeń chętnie odpowiem – katarzynaxjakubczyk@gmail.com

3 uwagi do wpisu “Chcesz szczeniaka z mojej hodowli?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s